W tym wpisie postaramy się wam nakreślić jakiej pogody możecie się spodziewać w konkretnej części roku.
Oczywiście Mediolan to nie Egipt, a zmiany klimatyczne są nieubłagane. Często zatem w miesiącach, kiedy jest już ciepło, zdarzają się ulewne deszcze. W miesiącach późno jesiennych potrafią zdarzyć się z kolei nad wyraz ciepłe i słoneczne dni. Poniżej prezentujemy wam generalne założenia, którymi możecie się kierować planując wyjazd do Mediolanu i Bergamo.
Styczeń
Bardzo podobna sytuacja jak w grudniu. Jest zimno, w ciągu dnia najczęściej kilka stopni powyżej zera, w nocy zdarza się mróz. Styczeń to jednak miesiąc z małą liczbą opadów, więc często możemy spacerować przy chłodnej, ale pięknej, słonecznej aurze. Jak to w styczniu, wzrasta systematycznie długość dnia, ale i tak jest „zimowy”. Słońce wstaje o 8:00, ale zachodzi parę minut po 17:00.
Kwiecień
Całemu kwietniowy towarzyszy zwykle przyjemna pogoda, ale w pierwszej części miesiąca potrafi trochę popadać, przechodzą oczywiście okazjonalne, wiosenne burze. Zwykle jednak większość dni jest słonecznych i można w nich już liczyć na lekko ponad 20 stopni Celsjusza w cieniu. Nie ma też aż tak dużych różnic między dniem a nocą. Kiedy w ciągu dnia są 22 stopnie, w nocy temperatura spada do 14. Dzięki temu wychodząc rano nie musimy ubierać się na cebulkę, a przyda nam się jedynie coś z dłuższym rękawem.
Maj
Zaczynając od weekendu majowego możemy spokojnie założyć, że rozpoczynamy prawdziwie ciepłą aurę! Rozpoczynają się wtedy w pełni piękne, słoneczne dni, a temperatury w cieniu sięgają często sporo powyżej 20 stopni Celsjusza, zwłaszcza w drugiej części miesiąca. Dni deszczowe również się zdarzą, ale to ewidentna mniejszość.
Bardzo atrakcyjny, długi dzień – słońce o tej porze roku wstaje już po 6:00, a zachodzi dopiero koło 20:30. Możemy cały dzień wykorzystywać na zwiedzanie i korzystanie ze słońca, a wieczorami swobodnie posiedzieć w knajpach, gdyż koło 22:00 temperatura potrafi się utrzymywać w okolicach 19 stopni.
Czerwiec
Największy plus to oczywiście bardzo długi dzień. Widno robi się już sporo przed szóstą, a słońce zachodzi dopiero po 21:00 🙂 Zwykle temperatury nawet na początku miesiąca sięgają już ok. 25 stopni, ale trzeba się liczyć z dniami, zwłaszcza w pierwszej części miesiąca, gdzie będą padać przelotne, wiosenne deszcze. Może się zdarzyć, że w czasie kiedy w Polsce będzie piękna słoneczna pogoda, w Mediolanie będzie padać. Czym dalej jednak w głąb miesiąca, tym robi się coraz cieplej, nierzadko w drugiej części czerwca możemy liczyć w Mediolanie już na 30 stopni Celsjusza. Często można liczyć na dobrze ponad 30 stopni w końcówce czerwca 🙂
Lipiec – sierpień
Szczyt wakacyjnego sezonu. Jest zwyczajnie gorąco i trzeba brać to mocno pod uwagę zwłaszcza w środkowej części dnia. Wieczorami jest na tyle ciepło, że to od późnego popołudnia rodziny z dzieciakami wychodzą na place zabaw.
Wybierając obiekt do spania koniecznie sugerujcie się opiniami dotyczącymi klimatyzacji. Ta o tej porze roku musi działać bez zarzutu. My klimatyzacji w nocy nie lubimy używać i okna w nocy musiały być naprawdę szeroko otwarte.
W mieście znajdują się miejsca, gdzie możemy napić się wody czy dolać ją do swoich butelek czy bidonów.
Listopad
Listopad to bardzo przyjemny miesiąc na zwiedzanie, ale najwieskzym minusem jest już długość dnia. Dzień rozpoczyna się po 7:00, ale kończy się już ok. 17:00.
W ciągu dnia można jednak liczyć na sporo słońca. Temperatura w cieniu potrafi oscylować w okolicach 16 stopni Celsjusza, jest najczęściej bardzo słonecznie. Deszczowe dni należą do mniejszości, a jeśli już, dominują przelotne opady.
Grudzień
Jak to w grudniu – bardzo krótki dzień. Słońce wschodzi dopiero o 8:00, ale zachodzi już o 17:00. Mogą zdarzyć się dni z temperaturami powyżej 10 stopni Celsjusza, ale z reguły jest tu zwykle tylko kilka stopni na plusie. Temperatury w nocy spadają poniżej zera. Plusem może być jednak spora liczba słońca. Mimo chłodu na zewnątrz, często możemy spacerować przy pięknej, słonecznej pogodzie – statystycznie mało pada o tej porze roku, a liczbę dni deszczowych możemy policzyć na jednej ręce.