La Scala

La Scala, a dokładnie Teatro all Scala to jedna z najsłynniejszych scen operowych na świecie. Nawet jeśli nie lubicie samej opery, to La Scala umożliwia zwiedzanie muzeum oraz niesamowitego budynku wewnątrz.

Budynek z zewnątrz jest niepozorny – oczywiście jak na warunki Włoch, które są przesycone niesamowitymi budynkami 🙂 My również z początku minęliśmy go, gdyż nasze oczy i uwagę przykuła głównie Galeria Vittorio Emanuele. Po przeciwnej stronie znajduje się z kolei Palazzo Marino, gdzie trwała dość głośna pikieta.

Po chwili się zorientowaliśmy głównie ze względu na wchodzących tu, elegancko ubranych ludzi.

Teatro La Scala

Miejsce to swoją nazwę zawdzięcza osobie Beatrycze Reginy della Scala, żony Bernabo Viscontiego, który ufundował w tym miejscu niewielki kościółek Santa Maria alla Scala w XIV wieku.

Kościół wraz z latami popadał w coraz większą ruinę i pod koniec XVIII wieku w jego miejscu zaczął piąć się Teatro la Scala. Prace projektowe i budowlane były prowadzone w latach 1776 – 1778. Budowę w dużej części finansowały bogate, mediolańskie rodziny. Podobnie jak w innych tego typu miejscach w Europie, w zamian otrzymali imienne loże. Była to duża nobilitacja, a także podkreślenie statusu.

Poza bocznymi galeriami, reszta osób w tym czasie oglądała spektakle na stojąco.

Ciosem dla budynku była II wojna światowa i zawalenie się części konstrukcji w wyniku bombardowania. Szybka powojenna odbudowa nie była zwieńczeniem wszystkich prac. W dalszym ciągu gmach jest poddawany kolejnym remontom i unowocześnieniom.

Muzeum

Muzeum to niezwykła kolekcja kostiumów, instrumentów, a także portrety i popiersia znanych muzyków. Zwiedzanie tylko i wyłącznie w grupach z przewodnikiem. Przewodnicy oprowadzają w języku włoskim oraz angielskim. Jeśli interesuje was konkretny język, sprawdźcie dokładnie harmonogram – oprowadzanie dostępne w różnych dniach tygodnia (link poniżej do zakupu biletów). W szczycie sezonu dostępni przewodnicy również w innych językach.

Poza muzeum wycieczka z przewodnikiem obejmuje oczywiście główną salę widowiskową. Dostępne są zwykle również wystawy czasowe związane z teatrem.

Bilety wstępu – ceny

Grupy z przewodnikiem w języku włoskim lub angielskim. W okresie wysokiego sezonu również inne języki (w tym m.in. niemiecki, hiszpański czy francuski). Harmonogram możecie sprawdzić pod poniższym linkiem:

Cennik biletów aktualny na rok 2022
Rodzaj biletu Cena
Osoba dorosła (12 – 65 lat) 13,50 euro
Studenci i seniorzy 10,00 euro

Jak się ubrać?

Nie ma zdefiniowanego dress code. Jeśli wybieramy się na sztukę, to sprawa wiadoma. jeśli jednak sprawa dotyczy zwiedzania z przewodnikiem, panuje tu absolutna dowolność.

Autor Beata i Tomasz Filak

Podróżujemy, a na co dzień zajmujemy się turystyką. Sprzedaż agencyjna wczasów i wycieczek, pilotowanie grup w Polsce oraz Europie. Więcej w linku poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email NIE BĘDZIE publikowany. Obowiązkowe pola są oznaczone *

*