Galeria Vittorio Emanuele

Vittorio Emanuele II to wywodzący się z dynastii sabaudzkiej pierwszy król Królestwa Włoch powstałego w 1861 roku. Jego imieniem nazwaną słynną galerię handlową w Mediolanie, która jest najstarszą działającą w całych Włoszech.

Miejsce to zostało zaprojektowane w 1861 roku, a sama budowa trwała 12 lat – od 1865 do 1877 roku. Autorem projektu był Guseppe Mengoni. Niezwykłej historii tego miejsca dodaje fakt, że sam projektant zginał w trakcie budowy galerii spadając z jej dachu na posadzkę.

Galeria Vittorio Emanuele to dwie szklane arkady przecinające się w ośmiokąt. Charakterystyczny łukowaty dach ze szkła i żeliwa jest zresztą bardzo charakterystyczny dla XIX wieży pasaży. Centralna część galerii to ośmioboczne centrum, które jest zwieńczone szklaną kopułą. Na planie centralnego ośmioboku znajdują się cztery mozaiki przedstawiające herb trzech stolic Królestwa Włoch (Turynu, Florencji i Rzymu) oraz Mediolanu.

Wrażenie robi tu wszystko – zabudowa, szklany dach oraz posadzka. Jest to niezwykle tłumnie odwiedzane miejsce zwłaszcza, że znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie słynnej mediolańskiej katedry, a także mediolańskiej La Scali.

Galeria Vittorio Emanuele II

Galeria to przede wszystkim sklepy i butiki najbardziej prestiżowych i drogich marek. na portalu wp.pl znalazłem nawet informację, że w niedalekiej przeszłości działała tutaj restauracja Mc’Donalds, ale charakter miejsca spowodował, że miedzy stronami doszło do porozumienia i restauracja dostała inne bardzo prestiżowe miejsce. W jej miejscu znalazł się sklep Prady.

Galeria Vittorio Emanuele II

W galerii Vittorio Emanuele II znajduje się również ekskluzywny hotel. istnieje ponadto możliwość wejścia na dach galerii – od czasu pandemii koronawirusa sprzedaż wejściówek jest jednak zawieszona.

Galeria Vittorio Emanuele II

Autor Beata i Tomasz Filak

Podróżujemy, a na co dzień zajmujemy się turystyką. Sprzedaż agencyjna wczasów i wycieczek, pilotowanie grup w Polsce oraz Europie. Więcej w linku poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email NIE BĘDZIE publikowany. Obowiązkowe pola są oznaczone *

*