Duomo – katedra

Duomo w Mediolanie, czyli słynnej katedry nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Piorunujące wrażenia zrobiła na nas w momencie wychodzenia ze stacji metra.

Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie to gotycka świątynia stanowiąca centralny punkt Mediolanu. Jest to jedna z najbardziej znanych budowli sakralnych. Katedra jest piątym co do wielkości kościołem na świecie (!) i drugim we Włoszech. Ilość osób mogących pomieścić się w katedrze szacuje się na 40 tysięcy.

Katedra

Początki budowli sakralnych w tym miejscu datuje się na IV wiek n.e. Współcześnie znaną nam budowlę rozpoczęto w 1386 roku. koniec wszystkich prac w katedrze miał jednak miejsce kilka wieków później, w czasie panowania Napoleona. Był on zresztą właśnie tutaj koronowany na króla Włoch.

To własnie kilkuset letniej budowie można podziwiać tu mozaikę stylów oraz detali. Sam obiekt zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz stanowi prawdziwe dzieło sztuki. Ilość posągów, zdobień jest imponująca. Samym witrażom i scenom znajdującym się na nich można poświęcić kilkadziesiąt minut.

Piękny, przestronny plac na którym znajduje się katedra powstał dopiero w końcówce XIX wieku.

Bilety wstępu – ceny

Z racji popularności miejsca, zalecamy wcześniejszą rezerwację online mimo doliczanej opłaty 1 euro za rezerwację online.

Uwaga
Ceny zaktualizowane w oparciu o cennik na 2022 rok.

Obowiązują osobne wejścia do każdej z atrakcji, jednak najpopularniejsze są pakietowane karnety. Pomijamy najmniej popularny – bez wejścia na dach. Ich ceny przedstawiają się następująco:

Darmowy wstęp dla dzieci do lat 5.

Uwaga
Wejście do katedry, a także wjazd na jej dach windą znajdują się w cenie karnetu MilanPass.

W skład kupionego pakietu wchodzi:

  • wejście do katedry
  • krypta św. Karola
  • obszar archeologiczny
  • muzeum Duomo
  • kościół San Gottardo
  • dach katedry (tarasy)
  • wystawy

Godziny otwarcia

Sezon letni

Dumo – katedra

Codziennie 08:00 – 19:00. Ostatnie wejście o 18:10

Dach katedry

Codziennie 09:00 – 19:00. Ostatni wjazd o 18:10

Krypta św. Karola

Poniedziałek – piątek 11:00 – 17:30
Sobota 11:00 – 17:00
Niedziela 13:30 – 17:00

Muzeum Duomo i kościół św. Gottardo

Codziennie (oprócz środy) 10:00 – 18:00

Dress code

Do katedry nie wchodzimy z odkrytymi ramionami czy plecami. Nie wejdą rownież osoby w krótkich spodenkach – shortach. Spodenki od kolana w dół są akceptowane. Turyści są proszeni o unikalnie odkrytych sandałów, a zwłszcza klapej. Wselkie czapki czy okulary przeciwsłoneczne powinny być ściągnięte po wejściu do katedry.

Przed wejściem sprawdzany jest bagaż – plecaki czy torebki. Sprawdźcie, czy nie macie w środku żadnych niebezpiecznych przedmiotów.

Duomo - Katedra w Mediolanie
Katedra w środku
Duomo - Katedra w Mediolanie
Na dachu katedry
Spacer po dachu katedry

Autor Beata i Tomasz Filak

Podróżujemy, a na co dzień zajmujemy się turystyką. Sprzedaż agencyjna wczasów i wycieczek, pilotowanie grup w Polsce oraz Europie. Więcej w linku poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email NIE BĘDZIE publikowany. Obowiązkowe pola są oznaczone *

*